Kredi Kartı Güvenlik

ÖN YÜZ

 
 
 

1Kart numarasının ilk 4 rakamı ile kart üzerinde kabartmasız olarak basılan 4 haneli numara aynı olmalıdır.

2Bütün MasterCard kredi kartları "5" ile başlamaktadır. Kartın üzerine kabartma olarak basılan kart numarası okunaklı olmalı, rakamların büyüklükleri ve aralarındaki boşluklar uyumlu olmalıdır.

3Kredi kartları üzerinde yer alan "Valid Thru" kartın hangi tarihe kadar geçerli olduğunu göstermektedir. Son kullanma tarihi geçmiş olan kredi kartları kabul edilmemelidir.

4Bütün MasterCard kredi kartlarında kartın üzerinde sadece mor ışın altında görülebilen "M" ve "C" harfleri bulunmalıdır.

 

1Kart numarasının ilk 4 rakamı ile kart üzerinde kabartmasız olarak basılan 4 haneli numara aynı olmalıdır.

2Bütün Visa kredi kartları "4" ile başlamaktadır. Kartın üzerine kabartma olarak basılan kart numarası okunaklı olmalı, rakamların büyüklükleri ve aralarındaki boşluklar uyumlu olmalıdır.

3Kredi kartları üzerinde yer alan "Valid Thru" kartın hangi tarihe kadar geçerli olduğunu göstermektedir. Son kullanma tarihi geçmiş olan kredi kartları kabul edilmemelidir.

4Bütün Visa kredi kartlarında Visa logosunun ortasında bulunan ve sadece mor ışın altında görülebilen "V" harfi bulunmalıdır.

ARKA YÜZ

 
 
 

5444 25 25 Akbank Telefon Şubesi numarası ve www.axess.com.tr web adresi bilgileri yer alır.

6MasterCard imza paneli yer alır.

7Manyetik şerit yer alır.

8"Bu kartın mülkiyeti Akbank T.A.Ş.'ye ait olup, kullanımı kart ile ilgili sözleşmenin hükümlerine tabidir." cümlesi yer almalıdır. / “This card is issued by Akbank T.A.Ş. pursuant to license by MasterCard International” cümleleri yer almalıdır.

9“Yetkili İmza /Authorized Signature” ve “İmzasız geçersizdir / Not valid unless signed” ifadesi imza panelinin alt kısmında yer almalıdır.

103 haneli Güvenlik numarası girintili baskı şeklinde imza panelinde yer almalıdır.

 

 
 

5444 25 25 Akbank Telefon Şubesi numarası ve www.axess.com.tr web adresi bilgileri yer alır.

6Visa imza paneli yer alır.

7Manyetik şerit yer alır.

8"Bu kartın mülkiyeti Akbank T.A.Ş.'ye ait olup, kullanımı kart ile ilgili sözleşmenin hükümlerine tabidir." cümlesi yer almalıdır.

9“Yetkili İmza /Authorized Signature” ve “İmzasız geçersizdir / Not valid unless signed” ifadesi imza panelinin alt kısmında yer almalıdır.

103 haneli Güvenlik numarası girintili baskı şeklinde imza panelinde yer almalıdır.

 
 

Kart Numarasını Slip İle Eşleştiriniz
Kart üzerinde kabartma olarak basılan kart numarası slip üzerinde yer alan kart numarası ile aynı olmalıdır. İşlem yapıldıktan sonra slip üzerinde kart numarasının tamamı yer almamaktadır. Ayrıca, kart numarası slip üzerine veya başka bir yere yazılmamalıdır.
Kimlik Kontrolü Yapınız
 • Kart üzerinde kabartma olarak basılan isim ile kart sahibinin ibraz ettiği kimlik üzerindeki isim aynı olmalıdır. Kartı ibraz eden kişinin cinsiyeti ile kart üzerindeki isim karşılaştırılmalıdır.
 • Eğer işlem yurtdışı bankaya ait kredi kartı ile gerçekleşmiş ise mutlaka pasaport kontrolü yapılmalıdır.
POS’ta Çıkan Mesajlara Dikkat Ediniz
 • Üye işyerleri özellikle POS‘ta "Bankanızı Arayın" mesajı çıkması halinde başkaca hiçbir işlem yapmaksızın bankamızın provizyon servisini aramalıdır.
 • Üye işyerlerimiz, POS’ta "Karta El Koyunuz" mesajı çıkması halinde kendi güvenliklerini tehlikeye atmayacak şekilde olası sahtecilik işlemlerini engellemek için karta el koymalıdırlar.
İşlemin Şifreli Yapılmasına Özen Gösteriniz
 • Kart çipli ise mutlaka kartın çipi okutularak işlem yapılmalıdır.
 • POS makinesinin işlem sırasında şifre sorması halinde mutlaka kart sahibinin şifresini girmesi sağlanmalı ve kesinlikle kart sahibinden şifresini söylemesi talep edilmemelidir. Ayrıca şifre girişi sırasında şifrenin başkaları tarafından görülemeyecek şekilde girilmesi sağlanmalıdır.
Çalışanlar Konusunda Dikkatli Olunuz
Personel seçimine özen gösteriniz. Çalışanların yaşam standartlarındaki değişimlere dikkat ediniz.
Satış Belgesi (Slip) İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
 • Üye işyeri sözleşmesine istinaden alışveriş tutarının işyeri limitini aşması halinde aynı harcamayı bölerek birden fazla satış belgesi düzenlenmemelidir.
 • İşyerinde kalan slip kopyasının imzalı işyeri kopyası olmasına dikkat edilmelidir.
 • Satışla ilgili tüm belgeler ve işyerine ait kamera kayıtları güvenli bir şekilde saklanmalıdır. Okunaksız satış belgesi (slip) fatura vb. belgeler ileride finansal kayba yol açabilir.
Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Unsurlar
 • İlk bakışta kartın baskılarının ve üzerinde yer alan yazıların görüntü ve renklerinin normal, manyetik bandın pürüzsüz olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Restoran, cafe, bar gibi üye işyerlerinde işlem POS cihazı müşterinin yanına götürülerek tamamlanmalıdır.
 • Tüm bu hususlara dikkat edilmesine rağmen, işlem için sunulan kartın fiziksel özelliklerinden ya da kart sahibinin davranışlarından şüpheleniliyorsa mutlaka Akbank Provizyon Merkezi 0 212 444 28 28 numaralı telefondan aranıp ‘’KOD 10’’ bildiriminde bulunulmalıdır.
Sanal POS Kullanan Üye İşyerlerimizin Dikkatine
Sanal POS kullanan üye işyerlerimiz 3D Secure sistemine geçerek işlemlerini daha güvenli gerçekleştirebilirler. Ayrıca sanal POS kullanan üye işyerlerimiz şüphelendikleri işlemler ile ilgili teyit@akbank.com adresinden 7/24 destek alabilirler.
Bilgi Güvenliği
Bilgi güvenliğinin sağlanması için sanal POS ve fiziki POS kullanan firmaların PCI DSS denetimleri konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Konu ile ilgili www.pcisecuritystandards.org adresinden detaylı bilgi alınabilir.
KOD 10 Nedir?
KOD 10 şüpheli durumlarda isteğe bağlı olarak kullanılabilecek özel bir güvenlik kodudur. KOD 10 kullanıldığında, kart sahibi güvenlik denetimi yapıldığını hissetmeyecektir. Bu kodu kullandığınız taktirde Bankamız yetkili personeli kartın sahte, işlemin hileli ya da kart sahibinin şüpheli olduğunu anlayacaktır. Bankamız yetkili personeli size “evet” veya “hayır” ile yanıtlanabilecek sorular soracaktır. Bu sorular, müşteriye belli etmeden, kartın doğru kullanılıp kullanılmadığını belirlemeyi sağlayacaktır. Bankamız yetkili personeli işlemle ilgili şüpheli bir durum tespit ederse, işlemin gerçekleştirilmemesini isteyecektir. Böyle bir durumda mal teslimatı yapılmamalı ve işlem POS makinesi aracılığıyla iptal edilmelidir.
Güvenlik Kartlarımız ve Güvenlik