Ortak POS Nedir?

 

Bir POS terminali üzerine, birden fazla banka uygulaması yüklenerek kullanılmasına Ortak POS denir.

Ortak POS’un avantajları;

  • Kasalarda POS’lara yer bulma sorunu ve POS kalabalığı önlenir,
  • Kabloların ve şifre girişi için kullanılan cihazların karışması engellenir,
  • Tek bir elektirik prizi yeterli olur,
  • Tek bir telefon hattı yeterli olur.

Ortak POS'un mevcut POS'lardan farkı, fiziksel POS donanımının tek olmasıdır. Yani mevcut tekli POS'larınızdan o banka ile çalışma şartlarınıza göre şu an ne tür işlemler yapabiliyorsanız ortak POS’a geçildiğinde de aynı banka uygulamaları ile işlemleri aynı şekilde sorunsuz yapabilirsiniz.

Yeni anlaştığınız bankalar olursa, mevcut ortak POS’unuza dahil edilebilir ya da dilediğiniz bankaları da ortak POS’dan istediğiniz zaman çıkartabilirsiniz.

Akbank, Hangi Bankalarla Ortak POS Çalışması Yapmaktadır?

İş Bankası, Garanti BBVA, QNB Finansbank, Yapı Kredi, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, TEB, Denizbank ve Türkiye Finans ile ortak POS çalışmamız bulunmaktadır. Üye işyerlerimiz söz konusu bankalar ile tek terminal üzerinden işlem yapabilir.

Bir POS üzerinde en fazla 8 banka aynı anda çalışabilir. Hiçbir bankanın POS uygulamasının kullanım şekli (POS menusu/işlem adımları vs.) ortak POS ile değişmemektedir. Bankalarla daha önce yapılmış peşin ya da taksitli çalışma koşullarında herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

Ortak POS’a Nasıl Başvurulur?

Ortak POS sahibi olmak için 444 28 28 POS Destek hattımızı arayabilir veya çalıştığınız Şubenize başvurabilirsiniz. Ortak POS başvurusunda bulunurken, Akbank ile birlikte aynı terminal üzerinde çalışılması istenen, diğer bankalardan alınan üye işyeri ve terminal numaraları da iletilmelidir.

POS Sahibi Banka, Ana Banka Tanımları

İşlem yapılması için, ortak POS’a takılan kartı POS cihazı otomatik olarak tanır ve işlemi kartın ait olduğu banka uygulamasına yönlendirir. Örneğin, POS’a takılan kart Axess ise, ortak POS otomatik olarak Akbank üzerinden provizyon alır.

Ortak POS üzerinde yazılımı olmayan bir bankanın kartı işlem için POS’a takıldığında, işlem ortak POS üzerinde ‘Anabanka’ olarak seçilmiş bankanın yazılımı üzerinden gerçekleşir. POS sahibi banka ile POS üzerinde tanımlı ana banka farklı bankalar olabilir. Ana banka seçimini üye işyeri yapar.

Ortak POS Arıza Bildirimleri

Ortak POS üzerinde yazılımı yüklü olan bankaların, sistemleri birbirinden bağımsız çalışmaktadır. Dolayısıyla Akbank kartları Akbank yazılımı üzerinden sorunsuz çalışırken, diğer bir bankanın yazılım problemi nedeniyle ilgili bankanın kartları provizyon alamayabilir. Bu durumda hangi bankanın POS uygulamasında sorun çıkmış ise o banka aranmalıdır.

Rulo talepleri için ortak POS üzerinde yazılımı olan herhangi bir banka aranarak hizmet talep edilebilir.

Ortak POS olarak kullanılan POS cihazının arızalanması durumunda, arıza POS sahibi bankanın POS Destek Hattına bildirilir. Bildirimi takiben, 3 iş günü içerisinde ortak POS ile ilgili fiziki arızalar, gerekirse POS değiştirilerek giderilir.

 

En Yakın Şubelerimiz